Nájdete nás aj na Facebooku
AktualityVenujte 2% z daníPrídeme k vám s maketou hrubého čreva

Prvá Európska konferencia pacientov s kolorektálnym karcinómom s účasťou Slovenska sa uskutoční 24. – 25. júna v Barcelone

22.06.2011

V rámci 13. Svetového kongresu ESMO o rakovine tráviaceho traktu sa v Barcelone dňa 24. a 25. júna 2011 uskutoční Prvá európska Konferencia pacientov s kolorektálnym karcinómom, ich rodinných príslušníkov a ošetrovateľov. Slovensko bude reprezentovať 5 členov Občianskeho združenia europacolon, ktoré už  štyri roky prináša osvetu o tejto zákernej chorobe. Prostredníctvom verejných i odborných podujatí upozorňuje na jej závažnosť, vzdeláva verejnosť v prevencii a lobuje za lepšiu liečbu v našej krajine. Významný posun povedomia verejnosti o rakovine hrubého čreva a konečníka zaznamenala ich rozsiahla „Kampaň za váš život“, ktorá nás naučila o možnosti odhalenia rakoviny hrubého čreva a konečníka prostredníctvom testov na okultné krvácanie.

Už  v týchto dňoch sa v priestoroch Centre de Convenciones Internacional de Barcelona  po prvý krát stretnú stovky zástupcov pacientov, ich spolupracovníkov a ošetrovateľov, reprezentujúcich vyše 30 európskych pacientskych združení, aby si vymenili svoje skúsenosti a inšpirovali sa vo svojej ďalšej práci.  Spoločným cieľom  je prostredníctvom tejto historicky prvej konferencie pacientov s rakovinou hrubého čreva a konečníka INŠPIROVAŤ a MOTIVOVAŤ účastníkov, aby sa stali AKTÍVNYMI v ich vlastných krajinách a pomohli vytvoriť silné občianske spoločenstvo. Cielenou prácou a úsilím so zapojením verejnosti tak chcú  vytvárať podmienky pre záchranu tisícok  životov prostredníctvom presadzovania včasnej diagnostiky a spravodlivého prístupu k najlepšej liečbe a starostlivosti.

Slovensko bude reprezentovať päťčlenná výprava na čele s Patrikom Hermanom a Janou Pifflovou Špankovou, ktorí v roku 2007 založili prvé slovenské združenie europacolon Slovensko zamerané výlučne na osvetu, edukáciu, prevenciu a pomoc pacientom s rakovinou hrubého čreva a konečníka: „Veľmi vítame túto konferenciu a očakávame  od nej, že získame viacej podnetov, napríklad v spôsobe komunikácie lepšej dostupnosti inovatívnej onkologickej liečby. Europacolon ako paneurópska nadnárodná organizácia má silnú pozíciu v Európskom parlamente a v európskych štruktúrach, veríme, že sa nám podarí otvoriť intenzívnu diskusiu na túto tému“.

Paneurópske združenie europacolon sa pri svojom vzniku  v roku 2005 zaviazalo k maximálnemu úsiliu pre presadenie prevencie zbytočných úmrtí na kolorektálny karcinóm, zlepšenie kvality života a podpory pre ľudí postihnutých touto chorobou.  Za posledných šesť rokov si vybudovalo rešpekt  prácou ľudí, ktorí venovali svoj ​​čas a úsilie v boji proti CRC. Europacolon má pobočky a pridružené skupiny, v 17 krajinách V Európe, ako: Portugalsko, Španielsko, Poľsko, Slovensko, Slovinsko, Chorvátsko, Maďarsko, Bosna a Belgicko / Luxembursko, s pridruženým skupiny vo Veľkej Británii/, Fínsko, Srbsko, Rakúsko, Francúzsko, Grécka, Cypru a Macedónsko. Vďaka ich činnosti nastali v týchto krajinách obrovské pokroky v šírení informácií o ochorení,  zvýšení povedomia o prevencii a kontrole choroby a čo je najdôležitejšie, v aktívnej komunikácii za prístup k najlepšej starostlivosti.

Slovensko je v rámci Európy krajinou s druhým najväčším výskytom a úmrtnosťou na rakovinu hrubého čreva a konečníka. Každoročne toto ochorenie u nás diagnostikujú vyše 3500 pacientom a vyše polovica z nich, žiaľ  tejto chorobe aj podľahne. Konferencia je venovaná ich pamiatke, ako aj pacientom s kolorektálnym karcinómom – rakovinou hrubého čreva a konečníka, a tiež aj  ich podporovateľom, blízkym a priateľom.


© 2014-2019 Europacolon. Všetky práva vyhradené.