Nájdete nás aj na Facebooku
AktualityVenujte 2% z daníPrídeme k vám s maketou hrubého čreva

Tretia výročná Medzinárodná konferencia európskych pacientskych združení europacolon v Bratislave

Bratislavu vybrali za miesto tretieho celoeurópskeho stretnutia pacientskych organizácií proti rakovine hrubého čreva a konečníka najmä pre úspech slovenského europacolonu.

Čestným hostiteľom 3rd europacolon affiliates meeting Bratislava – Slovakia (3. výročného stretnutia pobočiek pan-európskej organizácie europacolon) sa stalo občianske pacientske združenie europacolon slovensko, ako najúspešnejšia národná pobočka. V dňoch 11. a 12. septembra Bratislava privítala 20 pacientskych lídrov z Veľkej Británie, Francúzska, Španielska, Portugalska, Fínska, Poľska, Bosny a Hercegoviny a zo Slovenska.

Význam podujatia podčiarkla účasť, príhovory a prednášky špičkových odborníkov - reprezentantov v oblasti boja proti rakovine hrubého čreva a konečníka, prezentujúcich liečbu, diagnostiku, prevenciu a výskum tohto ochorenia: MUDr.Tomáša Šáleka,PhD. - riaditeľa Národného onkolgického ústavu, lídra v liečbe KRCa a tiež aj zakladateľa OZ europacolon, RNDr. Beáty Bellovej - generálnej riaditeľky spoločnosti ROCHE Slovensko, farmakologického lídra v produkcii onkologických liekov, partnera edukačných kampaní a zároveň platinového sponzora europacolon slovensko; MUDr. Ireny Belohorskej - lekárky, preventívnej onkologičky, bývalej ministerky zdravotníctva a európskej poslankyne; MUDr. Rudolfa Hrčku, PhD. - vedúceho lekára skríningu kolorektálneho karcinómu, čestného člena správnej rady OZ eruropacolon; MUDr. Daniely Světlovskej, PhD. vedúcej lekárky výskumu a klinických štúdií Národného onkolgického ústavu; ďalej známeho televízneho moderátora Mgr. Patrika Hermana, ktorý je spoluzakladateľom a generálnym tajomníkom europacolon slovensko a vynakladá veľké úsilie na zviditeľnenie závažnosti i prevencie tohto ochorenia. Na podujatí ďalej vystúpila MUDr. Elena Šušková - praktická lekárka a zároveň predsedníčka rady pacientov europacolon-u, Mgr. Erika Zimanová - riaditeľka Accelerate s.r.o., komunikačného poradcu europacolon slovensko a autorka osvetových kampaní europacolon a Ing. Jana Pifflová Španková - prezidentka europacolon slovensko.

Naše partnerské organizácie a ich aktivity

Cieľom konferencie bolo skonfrontovať si činnosť pacientskych združení v jednotlivých krajinách, porovnať aktuálnu situáciu v oblasti úspešnosti a dostupnosti liečby, starostlivosti o postihnutých pacientov, včasnej diagnostiky (skríningu) tohto zákerného ochorenia, ktoré je druhým najväčším zabijakom spomedzi onkologických ochorení v Európe i na Slovensku. Zástupcovia europacolon Portugalsko informovali účastníkov konferencie o svojej úspešnej edukačnej kampani na školách, ktorá vedie mládež k úprave stravy a životosprávy ochraňujúcej pred civilizačnými ochoreniami, medzi ktoré patrí aj kolorektálny karcinóm. Poliaci priniesli zábery verejnosti zapájajúcej sa pod podpisovú akciu s výzvou do boja proti tomuto ochoreniu, španielsky europacolon vydal sprievodcu pre pacientov o najčastejších otázkach súvisiacich s ochorením na kolorektálnu rakovinu, Fíni sa pustili do lobbyingu a priamo pre členov fínskeho parlamentu zorganizovali seminár o tejto závažnej diagnóze.

"Kampaň za Váš život" dosiahla najvyššie ocenenie

Svojimi aktivitami spomedzi národných pobočiek najviac zaujalo domáce združenie europacolon slovensko, ktoré po úspešnej celoslovenskej názornej edukačnej kampani s nafukovacou nadrozmernou maketou hrubého čreva výrazne pozdvihlo povedomie o príznakoch, prevencii a ochorení na rakovinu hrubého čreva a konečníka vo svojej krajine až na úroveň 89% oproti pôvodnej 9% znalosti pred začiatkom svojho pôsobenia. Najviac však účastníkov oslovil aktuálny slovenský projekt, minipilotný program skríningu (vyhľadávanie včasných štádií ochorenia) u skupiny občanov nad 50 rokov „Kampaň za váš život - Spolu proti rakovine hrubého čreva a konečníka“, ktorý europacolon slovensko organizuje a realizuje s nasadením dobrovoľníkov a všetkých síl. Cieľom pilotu je presvedčiť Slovákov nad 50 rokov, aby si dali vyšetriť stolicu na okultné krvácanie a uchránili sa tak pred vývojom rakoviny, ktorá sa dá v úvodnom štádiu vyliečiť a zachytiť. Druhým cieľom je tiež poskytnúť argumenty a parametre štátnym orgánom pre nastavenie systému, aby sa tento skríning kontinuálne uskutočňoval na území SR.

Slovenskí europacoloňáci svojimi aktivitami vylúčili hypotézu o nezáujme verejnosti o prevenciu a šokovali zahraničných účastníkov faktom, že za prvé 3 týždne kampane sa na testovanie stolice nahlásilo 70 000 ľudí, kým oficiálny skríning, ktorý sa skončil v r. 2007, oslovil 60 000 ľudí počas 5 rokov!

Zahraniční účastníci boli nadšení odbornou úrovňou a náplňou podujatia, a tiež aj starostlivosťou a organizáciou slovenských usporiadateľov podujatia na vysokej úrovni.

Všetci účastníci 3rd europacolon affiliates meeting Bratislava – Slovakia boli nadšení otvorenou atmosférou podujatia, ako aj ústretovosťou a vrelými vzťahmi slovenských lídrov v oblasti liečby, diagnostiky, prevencie a výskumu s pacientskymi zástupcami europacolon-u slovensko. Poďakovanie patrí všetkým prednášajúcim, nášmu platinovému sponzorovi, odborným garantom, ktorí nielenže prispeli k zdaru podujatia, ale svoj voľný čas dlhodobo venujú pacientskemu združeniu europacolon slovensko.


© 2014-2019 Europacolon. Všetky práva vyhradené.