Nájdete nás aj na Facebooku
AktualityVenujte 2% z daníPrídeme k vám s maketou hrubého čreva

V prvý marcový piatok sa obliekame do modrej na podporu pacientov s karcinómom hrubého čreva a konečníka

Ak chcete podporiť pacientov s kolorektálnym karcinómom, oblečte sa dnes do modrej. A potom uverejnite na facebookovej stránke pacientskej organizácie Europacolon Slovensko svoje foto a slová podpory! Cieľom tejto iniciatívy je zvýšiť povedomie o rakovine hrubého čreva a konečníka, podporiť ľudí bojujúcich s touto chorobou a tiež propagovať spôsob prevencie.

Pozvánka pre všetkých: novootvorená pomoc o.z. Europacolon a NOU pre onkologických pacientov a ich blízkych

Pacientske združenie Europacolon Slovensko pri príležitosti štartu Európskeho mesiaca povedomia o kolorektálnom karcinóme - ECCAM 2016 ( Europaean Colorectal Carcinoma Awareness Month) dnes v rámci dlhoročnej spolupráce s najvyššou odbornou inštitúciou Národným onkologickým ústavom priniesli symbolický dar onkologickým pacientom, a to znovuotvorenie poradenského stánku Klubu podpory pacientov tohto združenia. V tejto poradni ex-pacientov - zóne, kde pacient pacientovi rozumie - prevádzkovanej z 2 % z daní venovaných občianskemu združeniu Europacolon Slovensko, osobne pomáhajú ľuďom, ktorým práve oznámili ich diagnózu a začínajú sa liečiť. Zvládnuť túto neľahkú psychickú a sociálnu situáciu, alebo poskytnúť praktické rady spojené s liečbou, vývodom, či vedľajšími účinkami liečby, vedia vyškolení členovia združenia z radov dobrovoľníkov, ktorú tu poskytujú formou osobných stretnutí rozhovorov. Dnes na pravé poludnie ho za prítomnosti médií otvorili predstavitelia vedenia NOU námestníci a primári MUDr. Tomáš Šálek, Doc. MUDr. Ľuboš Drgoňa, MUDr. Margita Pobijáková, a onko-psychologičky Mgr. Lucia Vasiľková a Mgr. Monika Dušová spolu s televíznou publicistkou, prezidentkou združenia Europacolon Janou Pifflovou Špankovou.

NETRADIČNÝ KRST

„Tento deň je pre nás výnimočný, je zároveň uvedením nového stánku a aj osvetového letáka „Dve zbrane proti rakovine hrubého čreva“, a pokrstili sme ich veru netradične - konzervačnou tekutinou z testu na okultné krvácanie v stolici. Ide totiž o najjednoduchšie diagnostické vyšetrenie stolice, ktoré je lacné, dostupné, neinvazívne, a stačí len kúsok stolice, aby sme vedeli zistiť zmeny v čreve, ktoré by mohli viest k rozvoju karcinómu. Vyvinuli sme už veľa úsilia aby všetci vedeli že je k dispozícii každému bezplatne už po 50 roku života u jeho praktického lekára, dokonca niektoré poisťovne ho na náš podnet hradia už aj po 40-tke. Trápi nás však, že ho málo naš občania využívajú“, uviedla prezidentka združenia Jana Pifflová Španková. „Dnes chceme upozorniť aj na to, že všetci môžeme sami mať v rukách svoje šance a aktívne sa aj sami chrániť pred chorobou!

„Novinkou posledného obdobia je, že práve SR je žiaľ, prvá na svete v úmrtnosti mužov! Toto ochorenie je možné ľahko odhaliť dostunými metódami, a dokonca úspešne liečiť, ak sa nájde včas, v tých iniciálnych štádiách „ dodal MUDr. Tomáš Šálek, zakladateľ o.z. a prezident Slovenskej onkologickej spoločnosti a zároveň námestník NOU. “Nás odborníkov by potešila väčšmi využívaná primárna prevencia - správna životospráva, nehovoriac o tej sekundárnej prevencii - skríningových vyšetreniach stolice testom na skryté krvácanie a najmä kolonoskopii, ktorú môže u gastroenterológa na požiadanie absolvovať každý, aj ten kto nemá príznaky, raz za 10 rokov po 50 roku života bezplatne“, zdôraznil

Rada nad zlato

Obnovený Klub podpory pacientov na pôde Národného onkologického ústavu na Klenovej 1, Bratislava, nájdete v Rádioterapeutickom pavilóne na 1. poschodí - pri schodisku na konci chodby vpravo za registráciou pacientov. Predstaviteľ NOU a námestník pre zdravotnú starostlivosť Doc. Ľuboš Drgoňa zdôraznil, že NOU sa teší a podporuje túto pacientsku aktivitu, a je skveá správa že od roku 2012 tu už pomohli viac ako 650 pacientom najmä s diagnózou kolorektálny karcinóm, karcinóm pankreasu a prsníka, a veľkou pomocou tu je aj stomická poradňa, ktorú využívajú pacienti hľadajúci praktické rady ako žiť s vývodom z hrubého, ale z tenkého čreva.“

V poradenskom stánku ponúkajú dobrovoľníci občianskeho združenia z radov ex-pacientov psychickú podporu a rady nielen pre pacientov, ale aj pre ich rodinných príslušníkov a blízkych, ktorí tu majú možnosť porozprávať sa, dostať správne informácie a pomoc, a to dvakrát týždenne - v pondelok a v stredu od 9.00 do 12.00 hod. Takéto centrum podpory pôsobí aj vo Východoslovenskom onkologickom ústave v Košiciach, každú stredu od 9.00 do 12.00 hod. Pacienti z celého Slovenska sa do Klubu pacientov združenia Europacolon môžu prihlásiť a poradiť sa aj prostredníctvom bezplatnej infolinky 0800 800 183 alebo internetovej stránky www.europacolon.sk.

Čo je KRCA

Kolorektálny karcinóm je najčastejšie nádorové ochorenie tráviacej trubice. O niečo častejšie postihuje mužov ako ženy, čo platí najmä pre karcinóm konečníka. Nie je len problémom ľudí v dôchodkovom veku, ale čoraz častejšie postihuje aj mladších. Jeho výskyt je vysoký najmä vo vyspelých krajinách, preto ho môžeme zaradiť medzi civilizačné ochorenia. Patrí medzi tri najčastejšie typy zhubných nádorov vôbec.

Kolorektálny karcinóm označuje rakovinu hrubého čreva (kolón) a konečníka (rektum), čiže sa môže nachádzať v ktorejkoľvek časti hrubého čreva vrátane konečníka.

Často vzniká z nezhubných nádorov - adenómov či adenómových polypov. Niekedy ich bunky zmenia štruktúru, tvar a funkciu a proces vyústi až do rakoviny hrubého čreva, konečníka alebo hrubého čreva a konečníka (kolorektálny karcinóm). Nádorové bunky sa môžu z nádoru uvoľniť a dostať sa do krvného obehu či lymfatického systému. Tak sa nádor rozšíri aj do vzdialených častí tela a vytvára druhotné nádorové ložiská – metastázy. Rakovina hrubého čreva a konečníka obyčajne metastázuje do pľúc, pečene, mozgu, obličiek a močového mechúra.

Kto je Europacolon a čo robíme?

Europacolon je hlas komunity Európskeho kolorektálneho karcinómu. Je to paneurópska inštitúcia združujúca pacientske organizácie , ktorých cieľom je zachraňovať životy osvetou, pomáhať, informovaním a vzdelávaním, vykonávať podporu pacientov, presadzovať skríning a systémové opatrenia znižujúce počty obetí KRCA. Spájame všetky kľúčové zainteresované strany v boji proti tejto smrteľnej chorobe, ktorá je pri včasnom diagnostikovaní liečiteľná.

Aktívne pracuje v celej Európe so svojimi pobočkami a asociáciami (viac ako 40). Združenie Europacolon Slovensko sme založili v roku 2007 ako tretie v Európe. Svojimi aktivitami zvyšuje povedomie o príznakoch kolorektálneho karcinómu, podporuje prevenciu ochorenia. Europacolon tiež propaguje skríningové programy obyvateľstva a ich zhody s vedením a postupmi EÚ v celej Európe.

#ECCAM16 a tiež aj #Goblue16 kladie za cieľ zviditeľniť a dostať do povedomia kolorektálny karcinóm (tiež známy ako rakovina hrubého čreva) v celej Európe a zásadný význam skríningu - včasného záchytu. Úlohou je zníženie počtu úmrtí prostredníctvom zvýšenej znalosti rizík a lepšie pochopenie toho, ako možno ochoreniu predchádzať.

Zakladatelia EUROPACOLON SLOVENSKO

Na fotografii - zprava:

MUDr. Tomáš Šálek, predseda odbornej rady a správnej rady o.z. - významný slovenský onkológ, prezident Slovenskej onkologickej spoločnosti a člen poradnej rady ESDO (Európskej spol. digestívnej onkológie), primár Oddelenia klinickej onkológie, námestník riaditeľa Národného onkologického ústavu.

Jana Pifflová Španková - prezidentka a výkonná riaditeľka o.z., bývalá hlásateľka STV, publicistka v oblasti zdravia, autorka tv cyklov Medicína a Ambulancia RTVS, špecialistka pre komunikáciu v médiách v oblasti zdravia. Autorka osvetových projektov odborných inštitúcií a subjektov v zdravotníctve.

Patrik Herman, generálny tajomník, tvár a ambasador združenia - populárny moderátor TV Markíza, viacnásobný držiteľ ocenenia Osobnosť televíznej obrazovky, Dobrovoľík roka 2015. Tvár a osobnosť TV Markíza od jej vzniku až doteraz, moderátor a spolutvorca úspešných relácií Reflex a Lampáreň, predstaviteľ a hnacia sila mnohých významných charitatívnych projektov na Slovensku.

Pripravila: Jana Pifflová Španková,
prezidentka o.z. Europacolon Slovensko
7.3.2016

© 2014-2019 Europacolon. Všetky práva vyhradené.