Nájdete nás aj na Facebooku
AktualityVenujte 2% z daníPrídeme k vám s maketou hrubého čreva

Päť minút s Patrikom Hermanom v nafukovacom čreve

Nákupné centrum na nábreží Dunaja v Bratislave sa stalo v nedeľu 22.9. 2013 miestom, kde prebiehalo veľké osvetové zdravotnícke podujatie 5 minút pre zdravie. Cieľom bolo upozorniť verejnosť a návštevníkov nákupného centra na skutočnosť, že aktivity prospešné pre zdravie často nezaberú viac ako 5 minút z celého dňa. V rámci neho tu zorganizovalo naše OZ Europacolon Slovensko v spolupráci so Spolkom medikov SZU, OC Eurovea a s Bratislavským samosprávnym krajom názornú edukačnú akciu – prechádzku nafukovacím hrubým črevom spojenú s informáciami o najrozšírenejšom onkologickom ochorení rakovine hrubého čreva a konečníka a o prevencii tohto ochorenia.

Nadrozmerná ružová maketa hrubého čreva zaujala návštevníkov v Eurovei rôznych vekových kategóriách. Prišli mladí i starí, Bratislavčania i cezpoľní, Slováci i inokrajci. Všetci chceli vedieť čo najviac o prevencii rakoviny hrubého čreva a konečníka, ktoré potraviny viacej preferovať a naopak, čomu sa vyhýbať, ako je to s polypmi v našom čreve, kedy už musíme byť v strechu, ...atď. A na všetky tieto otázky celý deň odpovedali pracovníci nášho edukačného tímu, ktorých prišli popoludní podporiť i naše dobrovoľníčky a zakladateľ občianskeho združenia a známa osobnosť Patrik Herman. Práve Paťo trpezlivo sprevádzal maketou skupinky ľudí, vysvetľoval, ako sa správne otestovať a šíril informácie o nástrahách kolorektálneho karcinómu na všetky strany. Ani Anka Chudíková a Janka Španková za ním nezaostávali. Anka ako vždy hovorila o správnej výžive a životospráve a Janka, tá o všetkom - o chorobe, testoch, vyšetreniach, o prevencii, liečbe ...

Čas bežal a črevom prešlo neskutočné množstvo ľudí. Čo nás teší, že spätná väzba na toto podujatie bola mimoriadne pozitívna. Každý vyjadril obdiv našej práci a súhlas s takýmito názornými prezentáciami. Veľa ľudí prišlo s konkrétnymi otázkami o ochorení, veľa len chcelo vedieť viac o prevencii. No, všetky odchádzali uspokojení, dozvedeli sa podstatne viac o tomto závažnom ochorení, ale najmä aj o tom, že ak sa nezanedbá prevencia, aj keď choroba prepukne, je skoro 100%-ne liečiteľná.

Ďalšia cesta nášho nafukovacieho čreva bude v dňoch 26. – 28. septembra 2013 pokračovať v bratislavskej Inchebe na podujatí Dom zdravia. Opäť nás bude, tak ako v Eurovei, podporovať Bratislavský samosprávny kraj, i náš tradičný partner Billa a VšZP, za čo im i touto cestou srdečne ďakujeme. Podobne aj pracovníkom vedenia OC Galleria Eurova , členom Spolku medikov Slovenskej Zdravotníckej Univerzity a Výstavisku Incheba, ktorí nám poskytli priestory na našu prezentáciu bezplatne. Sme radi, že stále viac ľudí s nami bojuje proti rakovine hrubého čreva a konečníka.

Text a foto: Anna Chudíková
29.09.2013

Fotogaléria


© 2014-2019 Europacolon. Všetky práva vyhradené.