Nájdete nás aj na Facebooku
AktualityVenujte 2% z daníPrídeme k vám s maketou hrubého čreva

Vstúpte do Klubu podpory pacientov s rakovinou hrubého čreva

27.03.2012

Pacientom trpiacim na rakovinu hrubého čreva a konečníka ponúka pomocnú ruku nový Klub podpory a informovania pacientov, ktorý zriadilo naše Občianske združenie europacolon Slovensko v Národnom onkologickom ústave v Bratislave.

V minulých rokoch sa naše OZ venovalo najmä prevencii a šíreniu povedomia o tomto zhubnom ochorení, možnosti prevencie a včasnej diagnostiky. Tento rok sme sa rozhodli zamerať pozornosť na potreby pacientov s rakovinou hrubého čreva. "Zistili sme, že aj pacienti, ktorí už rakovinou hrubého čreva a konečníka trpia, by uvítali našu pomoc," uviedla prezidentka združenia Jana Pifflová Španková. Po oznámení diagnózy je podľa nej pre pacientov ťažké vyrovnať sa s novou situáciou. "Nie sú si istí, na koho sa mĉžu obrátiť s obavami a problémami, na čo majú ako pacienti nárok, ako vlastne bude prebiehať ich liečba a často sa potrebujú len porozprávať s niekým, kto toto všetko zažil na vlastnej koži," doplnil Patrik Herman, zakladateľ občianskeho združenia. Europacolon Klub podpory pacientom spúšťa pri príležitosti Mesiaca osvety o kolorektálnom karcinóme.

Prvý bratislavský klub pacienti nájdu vo foyer rádioterapeutického pavilónu NOÚ. Do konca marca tam dobrovoľníci z OZ pre pacientov budú každý deň. Od začiatku apríla bude klub otvorený v utorok a štvrtok od 10.00 do 13.00 h. 

POZOR! Od januára 2013 nastala zmena prevádzkových hodín v Klube podpory pacientov v Bratislave. Tie tú v pondelok a v stredu od 9.00 hod. do 12.00 hod. Miesto klubu zostáva nezmenené.

Cieľom bratislavského klubu je vytvoriť vzájomný živý kontakt, ponúknuť chýbajúce informácie, spolupatričnosť, ako aj zaujímavý program, na ktorom nebudú pacienti hendikepovaní svojím ochorením. Vysoko si ceníme, že prvému Klubu podpory otvorili dvere práve na Národnom onkologickom ústave v Bratislave, jeho mimoriadne ústretové vedenie a riaditeľ MUDr. Tomáša Šálek, významný slovenský onkológ, tiež  aj zakladajúci členom nášho združenia. Takto získalo priestor nielen občianske združenie, ale aj všetci pacienti ktorí potrebujú podporu.
Kluby by sme radi rozšírili aj do ďalších regiónov Slovenska. Pacienti z celého Slovenska sa do klubu podpory môžu zapojiť prostredníctvom bezplatnej infolinky 0800 800 183 alebo prostredníctvom mailového kontaktu uverejneného na www.europacolon.sk. Môžu tak získať rad výhod, pravidelné informácie o dianí a novinkách z tejto oblasti, tiež aj  možnosť zúčastňovať sa našich podujatí, získať zaujímavé zľavy napríklad na parochne, a bonusy od potravinového reťazca BILLA – nášho partnera a podporovateľa
OZ europacolon Slovensko v súčasnosti kontinuálne školí podporný tím dobrovoľníkov, ktorí budú pacientom v kluboch podpory pomáhať. Radi medzi sebou privítame aj ďalších, ktorí chcú pomáhať a podeliť sa so svojimi skúsenosťami - či už bývalých pacientov ich blízkych, alebo tých, ktorých zaujíma osveta a boj proti tomuto onkologickému ochoreniu.
Podľa Jany Pifflovej - Špankovej ročne na Slovensku pribudne 3500 novodiagnostikovaných pacientov, asi polovica z tohto počtu na ochoreniu ročne podľahne. "Bohužiaľ, sme v Európe za Českou republikou na druhom mieste vo výskyte tejto rakoviny," podčiarkla.


© 2014-2019 Europacolon. Všetky práva vyhradené.